Každé 17. auto bourá v zimě na letních pneumatikách

16.12.2021

Třetina českých řidičů používá zimní pneumatiky celoročně, často jim přitom na zimu nezbývá dost hluboký vzorek. A stále se najdou i tací, kteří v zimních měsících vyrážejí na letních gumách. Každé 17. auto, které v zimě nabourá, nemá přezuto. Jak jste na tom vy?

Zimní podmínky každoročně přináší zvýšené nároky na řidiče i vozidla více než v jiných ročních obdobích. Vlivem střídajícího se počasí či extrémních podmínek je třeba být stále ve střehu a reagovat na měnící se situace v závislosti na krajině, kterou projíždíte. Silnice, ač se zdá suchá a bezpečná, vás může zaskočit např. v zatáčce či na mostě námrazou, kterou jste nečekali.

Vloni se v důsledku námrazy, sněhu a náledí stalo 1 829 dopravních nehod. Zemřelo při nich 10 lidí a dalších 40 bylo těžce zraněno, lehce bylo zraněno 619 osob.

"Počet těchto dopravních nehod byl v roce 2020 nejnižší za 10 let. Opět ale musíme připomenout, že uplynulý rok byl ovlivněn omezeními v dopravě souvisejícími s epidemii covid-19," podotýká vedoucí oddělení Besip ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Bohužel se ale výrazně zhoršila závažnost nehod, která je definována jako počet usmrcených osob na 1 000 nehod. V roce 2020 dosáhla hodnoty 5,5.

Zdroj: https://tn.nova.cz/auto/clanek/449683-jste-skutecne-pripraveni-kazde-17-auto-boura-v-zime-na-letnich-pneumatikach?campaignsrc=tn_clipboard