Na české silnice vyjíždí policejní Ferrari, vůz dříve sloužil trestné činnosti

26.07.2022

Maximální rychlost auta, které bude využíváno ke speciálním účelům, je téměř 330 kilometrů v hodině.

České silnice bude brázdit nový policejní speciál. Svou službu u Policie České republiky dnes začalo Ferrari F 142-458 Italia. Vozidlo vyrobené v roce 2011 dříve sloužilo pachatelům trestné činnosti, při čemž najelo přibližně 2 tisíce kilometrů. Jeho maximální rychlost je 326 km/h a úpravy vyšly na 340 tisíc.

"Vozidlo bude sloužit na celorepublikovém útvaru a počítáme s jeho nasazením proti těm nejagresivnějším pirátům českých silnic. Jeho potenciál můžeme využít i při pronásledování odcizených vozidel, která přes naše území projíždějí do sousedních zemí. Škála úkolů, které vozidlo bude plnit, je skutečně široká," uvádí ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý.

Vůz najde využití při boji s mezinárodními ilegálními závody. Policie ví o zhruba třiceti takových akcí ročně, které mají trasu i přes území ČR. V těchto případech se jedná o obdobná vozidla s extrémním výkonem, kterým nemohou plně konkurovat běžná hlídková vozidla. Dále také při dohledu v místech hlášených tuningových srazů a v rámci preventivních aktivit.

Obdobná vozidla jsou využívána i zahraničními bezpečnostními sbory v Itálii, Německu nebo Velká Británii. Vozidlo bude využíváno Speciálním oddělením dohledu Čechy s celorepublikovou působností a řízeno jen speciálně vyškolenými policisty.

Jen v minulém roce zabavila policie necelých 900 vozidel, z nichž drtivá většina je následně prodána a z výnosů je pak saturována pachatelem způsobená škoda. Některé vozidla si policie ponechává pro plnění služebních úkolů. Zabavených vozidel, která pocházela z trestné činnosti má policie ve službě stovky a slouží k potírání závažné trestné činnosti po celé České republice.

Stáří vozidla, nájezd kilometrů a technické informace:

Ferrari F 142-458 Italia.
RV 2011.
Najeto - cca 2 000 km.
Výkon 416 kW.
Obsah 4 497 ccm, V8.
Max. rychlost 326 km/h.
Cena úpravy vozidla a popis úpravy:

Cena úprav 340 000,- Kč včetně DPH.
Vozidlo je ve zvláštním barevném provedení (priorita viditelného dohledu, původní barva vozidla byla červená), vybaveno kamerovým systémem, radiostanicí, zvláštním výstražným světlem a nápisovým displejem. Součástí výbavy bude pistolový měřič rychlosti.
Vstupní náklady na zprovoznění vozidla (vozidlo bylo uskladněno 10 let) byly 130 000 Kč s DPH.
Cena servisu na rok 2022 cca 25 000,- Kč s DPH. 

https://zdopravy.cz/na-ceske-silnice-vyjizdi-policejni-ferrari-vuz-drive-slouzil-trestne-cinnosti-120334/