Zmatky s digitalizací. Technickým průkazům chybí důležité údaje

13.02.2024

Zmatky s velkými technickými průkazy dokazují, že se státu digitalizace úplně nedaří. V novém digitálním systému totiž chybí některé údaje o vozidle, které na papírovém techničáku jsou. Nejvyšší kontrolní úřad navíc v pondělí oznámil, že 200 milionů korun, které ministerstvo vnitra utratilo za modernizaci veřejné správy, ve skutečnosti k žádné modernizaci nepřispělo.

Řidiči už od letošního roku už nemusí vozit na pravidelnou technickou kontrolu svého automobilu velký technický průkaz. Data o vozidle mohou řidiči najít na Portálu občana nebo také v aplikaci eTechničák. Ta je ale zatím dostupná pouze pro telefony s operačním systémem iOS. "Zařazení aplikace pro Androidy do příslušného obchodu ještě bohužel není. My na tom intenzivně s Googlem pracujeme, aby to bylo co nejdříve," mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Systém ale nefunguje tak, jak by měl. "Problém je s údaji, které ta aplikace je schopná zobrazit, protože je čerpá z registru silničních vozidel, tam některé údaje chybí. Obvykle to jsou alternativní rozměry pneumatik, tažné zařízení a alternativní palivo. Pak je nezbytné se na prohlídku dostavit s tím velkým papírovým technickým průkazem," vysvětluje problémy předseda Asociace Stanic technických kontrol (STK) Luděk Šíp.

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/538426-zmatky-s-digitalizaci-technickym-prukazum-chybi-dulezite-udaje